Klub České tábornické unie "Eridanus Kolín"

T. K. Eridanus patří mezi kluby, které se věnují volnočasovým aktivitám dětí a mládeže. Jeho hlavním cílem je sdružování dětí se zájmem o turistiku, poznávání přírody, tábornické dovednosti a sportů dětí, které jsou ochotny alespoň na chvíli vyměnit pohodlí domova, televizi a počítač za výpravu do lesa, koupání v potoce, spaní pod širákem a zpěv s kytarou u vlastnoručně připraveného ohně.

 

VÝPRAVY

Nejvíce se však děti těší na sobotní výlety a víkendové výpravy do přírody. Na podzim a na jaře vyrážíme se stany či jen tak s igelity a celtami na místa známá i neznámá, v zimě pak do zapůjčených srubů a chat.

 

TÁBORY

Vrcholem celého snažení je prázdninový tábor. Na dva týdny prcháme před civilizací do stanů s podsadou, vyměníme talíře za ešusy, koupelnu za potok či improvizovanou sprchu a zámky na dveřích za noční hlídky. Vypukne i etapová hra, na kterou se děti již dlouho před prázdninami těší. Plavíme se s námořníky, zavítáme do Egypta, zaletíme na Casiopeu, skočíme do pohádky či sesedneme kolem ohně s indiány.

 

Zkrátka zažijeme spoustu nového, převedeme řeči ve skutky a teorii v praxi.

 

Historie oddílu

Náš oddíl byl založen jako 7. turisticko-vodácký při 1.ZŠ. První družinová schůzka se konala 9. 3. 1988 v altánku na Kmochově ostrově a účastnilo se jí 11 sedmáků první základní školy v Kolíně.

Tuto družinovou schůzku stejně jako několik vedl Čmelda s Kopytem. Kolumb, jakožto hlavní vedoucí se s oddílem po dobu téměř dvou měsíců dorozumíval jen pomocí dopisů a nikdo ho neviděl, dokud nenastala první výprava pod Akelovu skálu, kde ho členové konečně poznali.

Do června 1989 jsme se scházeli v ustáleném počtu a pod širým nebem. O prázdninách se tábor ještě nekonal. V září naše řady značně prořídly. Proto jsme udělali nábor, jak ze strany dětí, tak i ze strany vedoucích. BYlo nás tedy dost, abychom se mohli rozdělit do družin. Podařilo se nám také získat 2 místnosti v prostorách domu v ulici Pražská. Tam jsme si vybudovali naši první klubovnu. Zrodilo se také staré jméno oddílu - "HVĚZDA".

V létě následijícího roku se konal první tábor. "Motýlí údolí jsme obývali společně s Ratbořskými skauty".

Později jsme se zaregistrovali pod Českou tábornickou unii. Také se oddíl přejmenoval, a dodnes nosí jméno "Eridanus".

Do dneška jsme už prožili mnoho schůzek, výprav i táborů. Hráli jsme si mimo jiné i na námořníky, egypťany, hobity, válečníky, zlatokopy, indiány i Athéňany .